Resultats de la cerca fitxes de l'Optimot: 2,012

1. Accentuació dels adverbis acabats en '-ment'
Font Fitxes de l'Optimot
Els adverbis acabats en -ment s'han format a partir de la forma femenina d'adjectius qualificatius. Per exemple, vivament s'ha format a partir de viva; ràpidament, a partir de ràpida; difícilment, a partir de difícil, que com a adjectiu invariable té, com els altres, l'opció de formar l'adverbi [...]
2. Repetició de dos o més adverbis acabats en '-ment' / Nova gramàtica
Font Fitxes de l'Optimot
3. Mots acabats en -x o -xt / Plural de noms i adjectius acabats en -x o -xt
Font Fitxes de l'Optimot
Alguns noms i adjectius masculins que acaben en síl·laba tònica o forta i en -x o -xt s'usen a vegades, erròniament, amb una -e final: els noms texte, annexe, reflexe, contexte, fluxe, prefixe o pretexte, i els adjectius fixe, complexe, mixte, perplexe, heterodoxe o ortodoxe. Cal substituir [...]
4. plural de mots femenins acabats en -a
Font Fitxes de l'Optimot
El plural de mots femenins acabats en -a es forma amb la terminació -es. Per exemple, de casa, rosa i dona fem cases, roses i dones. De vegades, aquesta terminació de plural obliga a canviar algunes consonants anteriors per mantenir el mateix so. Aquests canvis són els següents: - Els mots [...]
5. Plural de noms femenins acabats en
Font Fitxes de l'Optimot
Els noms femenins acabats en -ç formen el plural afegint-hi una -s, la qual cosa fa que la pronunciació del singular i del plural sigui la mateixa. Així el plural de calç, faç i falç és calçs, façs i falçs, respectivament. [...]
6. Gerundis acabats en '-ent': 'batint' o 'batent'?
Font Fitxes de l'Optimot
...)  rompre (i derivats: corrompre, interrompre, irrompre, prorrompre...)  els verbs acabats en -metre: admetre, emetre, ometre, permetre, remetre, trametre, transmetre...  concebre i percebre  Per tant, la vocal que apareix a la terminació de gerundi d'aquests verbs és la e i no la i. Per exemple [...]
7. Mots acabats en '-enni': 'bienni', 'trienni', etc.
Font Fitxes de l'Optimot
tenir en compte que totes aquestes paraules s'escriuen amb dues enes i que mil·lenni duu, a més, ela geminada.  [...]
8. històricament parlant / Adverbi acabat en '-ment' + 'parlant'
Font Fitxes de l'Optimot
Per tal d'adoptar una perspectiva genèrica, es pot fer servir el gerundi del verb parlar posposat a un adverbi acabat en -ment . Així, l'expressió històricament parlant equival a 'parlant des del punt de vista històric'. Sovint aquesta mena d'expressions apareixen separades per comes. Per exemple [...]
9. Guionet en compostos acabats en vocal + 'r', 's' o 'x'
Font Fitxes de l'Optimot
Els compostos catalans en què el primer component acaba en vocal i el segon comença en r, s o x s'escriuen amb guionet. Per exemple: aigua-sal, barba-serrat, bleda-rave, busca-raons, cala-xarxes, cama-sec, cara-rodó, compta-revolucions, esclata-sang, escura-xemeneies, espanta-sogres, gira-sol [...]
10. Infinitius acabats en '-re' i '-er': 'incluir' o 'incloure'?
Font Fitxes de l'Optimot
...)  rompre (i derivats: corrompre, interrompre, irrompre, prorrompre...)  els verbs acabats en -metre: admetre, emetre, ometre, permetre, remetre, trametre, transmetre...  concebre i percebre Per tant, la vocal que apareix a la terminació d'infinitiu d'aquests verbs és la e i no la i. Per exemple [...]
Pàgines  1 / 202 
Pàgina  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  Següent >>